Jako možná alternativa k výše popsanému, se mi jeví zpomalení. Je čas nahlédnout do sebe.
Možná už Vás napadají myšlenky, že na to nemáte čas nebo teď není TA vhodná doba. Na to mám dva argumenty, které jsem se naučila na tyto myšlenky používat.
- Prvním z nich je, že prevence je základ. Můžu si myslet, že zrovna mně se to nestane, že zrovna já nevyhořím ze své pracovní pozice, nebo můžu začít už těď s prevencí a mít jistotu, že se mi to určitě nestane.
- Druhým argumentem je, že jakmile si myslím, že mám málo času pro sebe, věnuji si ho o hodinu víc. Tohle jsem se naučila v jogové praxi a musím říct, že se mi toto pravidlo zatím vždy vyplatilo.
Ale proč je to důležité?
Jak jsem nastínila, čas věnovaný nám samým a následné zpomalení má jistě pozitivní účinky na naše zdraví. Věčné honění se za něčím produkuje stres, strach a obavy. Tyto emoce však vyvolávají silné biochemické reakce v těle, a to přináší následky. Může se u Vás objevovat větší únava, nesoustředěnost, negativita, špatné úsudky. Myslíte, že je tohle rozpoložení dobré pro Váš byznys nebo rodinu? Co Vám takové rozpoložení do budoucna přinese? Jak je tento životní styl udržitelný?
Řekli jsme si, proč je to důležité, ale teď k věci.
Nabízím Vám 10 tipů, jak zpomalit.
1. Rutina
Ať večerní nebo ranní, to je na Vás. Každopádně je dobré mít nějakou aktivitu každý den, na kterou se budete těšit. Může to vypadat jednoduše. Každé ráno si přečtete kousek knihy místo sledování instagramu a k tomu si dáte čaj/kávu. Důležité je, aby se činnosti pravidelně opakovaly a byly pro Vás příjemné. Koukněte na youtube, je plný návodů na to, jak si sestavit denní rutinu.
Možná by Vám k tomu mohla pomoc struktura dne, o které jsem psala zde.
2. Veďte pouze hodnotné konverzace
K tomu, abyste se zastavili může pomoci, když si budete uvědomovat při každé konverzaci, zda je pro Vás přínosná a hodnotná. Není cílem mít vždy pravdu nebo někoho přesvědčovat.
3. Pareto princip
Paretův princip hovoří o tom, že 20 % našich činností má stejný nebo větší dopad než zbylých 80% z celku. Mějme tedy na mysli, že 80% času, který pro nějakou činnost vynakládáme tvoří pouze 20 % veškerých výsledků, které jsme získali.
4. Struktura času a plánování
Mít strukuru dne velmi pomáhá při tvoření nových návyků. Často klienti, kteří mají problém s užíváním návykovývh látek, potřebují strukturu dne, aby nemysleli na chutě spojená s abstinencí. Musí zaměstnat hlavu a k tomu jim pomůže právě plánování a struktura času. Více v bružurce :)
5. Dostatečný čas pro sebe
Aspoň hodinu denně. Já vím, je to šílenost pro některé, ale je to víc než potřeba. Kdy jindy se zpomalíte než sami se sebou? Hodinka pro sebe se dá najít všemi možnými způsoby. Třeba půjdete pěšky z práce a sednete si na lavičku s kávou. Nebo si ráno přivstanete. Dejte prioritu sami sobě.
6. Kniha
Naučná nebo dobroružná, to je na Vás. Začtěte se do knihy a nechte čas jen tak plynout.
7. Mindfullnes - denně jedna minuta věnovaná sobě
Každý den si najděte během činností čas pro sebe. V minutce pro sebe může být protažení, namazání rukou oblíbeným a voňavým krémem na ruce, zapálení svíčky, uvaření si čaje. Buďte v této činnosti co nejvíce přítomní a využijte k tomu všechny smysly. Jak čaj voní? Jak chutná? Je pořád ještě horký? Kdy vychladnul? :)
8. Koníčky
Čím jsem starší tím mám méně koníčků. Znáte to? Jak se Vám to zdá? Co by Vás mohlo bavit? Koníčky jsou podle mě tou nejlepší psychohygienou, kterou si můžeme dopřávat. Já si koupila lezečky a sedák, chodím lozit měsíc a když jsem na stěně, jsem jenom já a chyty.
9. Hoďte myšlenky a obavy na papír
Psaní do deníku je za mě nejleší terapie. Vždy se u toho uklidním, pocítím vděčnost a zhodnotím situaci. Na papíře je to všechno nějaké jasnější. Psaní deníku je součástí mé denní rutiny.
10. Dejte prioritu sobě
Asi nejdůležitejší bod. Znáte to s tou maskou v letadle, že si ji musíte nasadit první vy a pak dítěti. Tak to prostě funguje a není to sobecké. Jak můžete někomu pomoci, když vy už nebudete moci dýchat?
Rezervace ZDE
0 comments:
Okomentovat